Державне фінансування партій. Робота над помилками

У 2017 році на фінансування політичних партій в Україні виділено з бюджету 442,4 млн₴ «Народний фронт» отримав 113 млн, Блок Петра Порошенка – 112 млн, «Самопоміч» — 100 млн, Радикальна партія — 38 млн, ВО «Батьківщина» — 29 млн і «Опозиційний блок» — 48 млн Об этом сообщает vesele.in.ua со ссылкой на СМИ.


Небажаний аудит


Вісім політичних партій не пройшли фінансовий аудит минулоріч, хоча повинні були це зробити.В одного з грубих порушників – «Європейської партії України» — є зустрічні претензії до НАЗК. Так, за словами першого заступника голови політичної сили Віктора Василюка, Агентство створило такі умови аудиту, що спрямовані на відмивання коштів. Так, він обурюється, що фінансова діяльність партії може підлягати аудиту лише кількох окремих компаній, чиї послуги коштують близько 80 тис.₴ За його словами, аудиторські компанії, які не входять до переліку від НАЗК, здійснюють аналогічні перевірки значно дешевше. Відтак, Василюк звинуватив Агентство у корумпованості та відмиванні коштів.


Натомість Дмитро Калмикін, експерт з кримінального права і проблем корупції, не вбачає корупційного елементу у процедурі аудиту.


«Насправді НАЗК нікого не визначає. Базові вимоги до організацій, які мають право проводити такий аудит, визначено законом. І якщо аналізувати всі аудиторські фірми, які є в Україні, цим вимогам відповідають десь 15-17 з них», — так фахівець прокоментував «Главкому» претензії «Європейської партії». Він також додав, що коли представники партій почали запитувати в Агентстві, до кого конкретно можна звернутися, НАЗК для зручності підготувало список організацій, які відповідають вимогам.


«Звісно, ситуація, яка склалась, дала можливість цим організаціям дещо монополізувати ринок і виставляти очевидно завищені ціни на свої послуги. Навпаки: це грає на користь партій, які можуть перевести в готівку та покласти до своєї кишені частину коштів. Є партії, які заплатили за цей аудит 700 тис. Цілком можливо, що реальні витрати були 70-100 тис., а інші гроші повернулись до партій у вигляді чистої готівки», — пояснює експерт.


Загалом з 31 партії, яка мала пройти аудит, його здійснили лише 23 політсили. За даними звіту, такий стан речей пояснюється не лише дороговизною процедури, скільки відсутністю фактичного покарання за її непроходження. За словами Калмикова, політсили «вважають, що зручніше взагалі цього не робити, адже покарання або не буде зовсім, або мінімальне», — зазначив він і додав, що НАЗК, натомість , не може ефективно контролювати партійні витрати: 20 спеціалістів Агентства суто фізично не можуть це промоніторити.


На що витрачали


Згідно зі звітом, абсолютну більшість коштів, отриманих від держави у 2016– 2017 роках, парламентські політсили витратили на оренду офісів, придбання техніки, виплату заробітної плати, пропагандистську діяльність. Лише окремі партії сфокусувалися на потребах своїх місцевих організацій. «З юридичної точки зору абсолютна більшість цих витрат є цілком законною. Утім, з превеликими жалем доводиться констатувати, що ці витрати практично не сприяли розвитку плюралістичної демократії в Україні», — йдеться у звіті.

На свою рекламу, агітацію та пропаганду партії витрачають 21-39% виділених державою коштів: найскромніші — БПП «Солідарність», найбільш охочі попіаритися – у Радикальній партії Олега Ляшка. У середньому ж на пропаганду витрачається третина коштів, на місцеві організації та на різні матеріальні послуги – по 17%, на зарплату – 14%. На оренду приміщень – у середньому 9% (як писав «Главком», часто «на пільгових умовах» — зокрема, таке формулювання зустрічається у річному звіті «Народного фронту»), на придбання рухомого майна було витрачено 2% коштів, і ще 1% — на збори та з’їзди партії. Інші витрати становили 10%.


За даними Центру політико-правових реформ, державні кошти практично не використовувалися для аналізу проблем, а також вироблення парламентськими партіями політичних рішень. «Загалом за результатами моніторингу було встановлено, що державний контроль за законним та цільовим використанням політичними партіями бюджетних коштів наразі є абсолютно неефективним», — йдеться у звіті.


Річ не у лінощах працівників НАЗК – проблема суто нормативна: у партій, аудиторів, НАЗК та Рахункової палати немає чіткого розуміння того, що таке «статутна діяльність партії». «Річ у тім, що на сьогодні в жодному нормативному акті не визначено, що таке «статутна діяльність партії». У чинному законодавстві України немає й переліку тих видів витрат політичних партій, які можна здійснювати коштом з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності, як немає й переліку тих видів витрат партій, які не можна здійснювати цим коштом», — пояснюють експерти Центру політико-правових реформ.


Автор: Наталія СокирчукДжерело статті: “http://antikor.com.ua/articles/234166-derhavne_finansuvannja_partij._robota_nad_pomilkami”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя